Možgani in zaljubljenost

10. feb. 2025

Tisa Pavlovčič

Ko govorimo o zaljubljenosti, skoraj vedno omenjamo srce. Srce, ki poskoči ob pogledu na ljubljeno osebo, srce, ki boli ob koncu ljubezni. A v resnici so tisti, ki dirigirajo ta orkester občutkov, naši možgani.

Zaljubljenost in ljubezen sta odvisni od kompleksnih možganskih sistemov in hormonov. Ko se zaljubljamo, naš živčni sistem preplavijo kemične snovi, ki sprožijo fizične in čustvene odzive: pospešen srčni utrip, potne dlani, rdečico na licih, občutke strasti in vznemirjenja.

Zakaj se v začetku zaljubljenosti počutimo tako prevzeti?

Ključni igralec v zgodnji fazi zaljubljenosti je regija v možganih, imenovana ventralna tegmentalna regija (VTA). To območje, povezano s sproščanjem dopamina, je znano po svoji vlogi pri občutku nagrade in motivacije. Ko spoznamo pravo osebo, v katero se zaljubljamo, se aktivnost v tem predelu poveča, kar pojasnjuje, zakaj smo tako osredotočeni na ljubljeno osebo – želimo biti z njo, misliti nanjo, sanjariti o njej. Povečane vrednosti dopamina nam dajejo občutek nagrade, celo evforije, vloga dopamina se večkrat povezuje tudi z občutki zasvojenosti. A zaljubljenost ne vpliva le na naše želje – vpliva tudi na našo presojo. V zgodnjih fazah ljubezni se spreminja tudi aktivnost prefrontalnega korteksa, predela možganov, ki je odgovoren za racionalno razmišljanje in kritično presojo. To je razlog, zakaj zaljubljeni pogosto ne opazimo pomanjkljivosti pri partnerju, zakaj se zdi svet lepši in zakaj se včasih obnašamo nekoliko impulzivno.

Poleg tega zgodnje faze zaljubljenosti spremlja povišana raven stresnega hormona kortizola. Zato imamo lahko v bližini ljubljene osebe občutke treme, vznemirjenja in napetosti. A ko se razmerje razvija, se raven kortizola sčasoma zmanjša, medtem ko bližina partnerja v dolgotrajni ljubezni pogosto vodi v znižanje stresa in povečane občutke pomirjenosti.

Ko zaljubljenost postane ljubezen

Začetna faza zaljubljenosti je intenzivna in kratkotrajna, saj običajno traja le nekaj tednov ali mesecev. Ko pa se evforija umiri, se razmerje razvije v bolj stabilno obliko ljubezni, ki temelji na globoki povezanosti, zaupanju in občutku varnosti. Ključni vlogi pri tem igrata hormona oksitocin in vazopresin, ki utrjujeta občutek pripadnosti in dolgoročne čustvene vezi. Ta dva hormona ne vplivata le na romantične odnose, temveč tudi na odnose med družinskimi člani in prijatelji.

Poleg tega dolgotrajni odnosi temeljijo na dodatnih možganskih mehanizmih, ki krepijo občutek pripadnosti in povezanosti. Raziskave kažejo, da lahko dolgoročni partnerji v določenih situacijah, kot so skupne izkušnje, čustveno pomembni trenutki ali pristni pogovori, pokažejo sinhronizirano možgansko aktivnost, kar izboljšuje medsebojno razumevanje in povezanost. Čeprav intenzivni dopaminski odzivi, značilni za začetno zaljubljenost, sčasoma oslabijo, lahko partnerji z rednimi skupnimi doživetji, novostmi in medsebojno podporo ohranijo aktivnost možganskega sistema nagrajevanja, kar prispeva k stabilnosti in zadovoljstvu v razmerju. Pomembno vlogo pri tem igra tudi fizičen dotik – objemi, poljubi in držanje za roke spodbujajo sproščanje oksitocina, ki krepi občutek varnosti, zmanjšuje stres in poglablja čustveno bližino. S kombinacijo teh dejavnikov lahko partnerji skozi leta ohranjajo močno in ljubečo zvezo.

Domeno kogis.si upravlja Zavod POMNI

Slatina v Rožni dolini, 3201, Celje

Davčna številka: 18884121

Matična številka: 9571159000

© 2025. Zavod POMNI. Vse pravice pridržane.

Domeno kogis.si upravlja Zavod POMNI

Slatina v Rožni dolini, 3201, Celje

Davčna številka: 18884121

Matična številka: 9571159000

© 2025. Zavod POMNI. Vse pravice pridržane.

Domeno kogis.si upravlja Zavod POMNI

Slatina v Rožni dolini, 3201, Celje

Davčna številka: 18884121

Matična številka: 9571159000

© 2025. Zavod POMNI. Vse pravice pridržane.